Ordu’daki Balıkçıdan Yeni Sezon Öncesi Açıklama O Balık Türünün Azlığı Dikkati Çekiyor!

Yaşam 31.08.2023 - 02:57, Güncelleme: 31.08.2023 - 02:57 2347+ kez okundu.
 

Ordu’daki Balıkçıdan Yeni Sezon Öncesi Açıklama O Balık Türünün Azlığı Dikkati Çekiyor!

Ordu’daki balıkçılardan Emin Karadeniz, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu öncesi açıklamada bulundu.

31 Ağustos 2023 Perşembe gecesi saatler 24:00'ı gösterirken Karadeniz’e açılacak olan Ordu’daki balıkçıların hazırlıkları sürüyor. Perşembe ilçesindeki Kardeşler Balıkçı Teknesi kaptanlarından Emin Karadeniz yeni av sezonu ile ilgili kısa bir değerlendirme yaptı.   1 EYLÜL’DE BALIKÇILIK SEZONU BAŞLIYOR ÇEVİRME AĞLARI İLE AVCILIK YASAĞI SONA ERİYOR   Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından denizlerde avlanma sezonunun 1 Eylül tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilerek balıkçıların yeni avlanma sezonunda uymaları gereken kurallara dikkat çekildi.   Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde: “Bakanlığımız tarafından hazırlanan, "Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2020–2024 Av Dönemine Ait 5/1 Numaralı Tebliğ"  gereğince; 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren çevirme ağları ve trol avcılığına açık alanlarda trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona ermekte, mekanik güç kullanan ve kullanmayan çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı serbest olmaktadır. Karadeniz'de Ordu İli Ünye İlçesi Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasağı, İlimiz karasularında kum midyesi avcılığı ve her türlü sürütme ağlar ile su ürünleri avcılığı yasağı devam etmektedir. Yunuslar, Akdeniz Foku, Deniz Alaları, Orfoz, Vatoz,  Mahmuzlu Camgöz Köpekbalıklarının ve Mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır. Karadeniz de 1 Eylül -15 Aralık tarihleri arasında kıyıdan itibaren gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 18 metre derinlikten, 16 Aralık- 14 Nisan tarihleri arasında 24 metre derinlikten diğer denizlerimizde ise dönem boyunca kıyıdan itibaren 24 metreden sığ sularda gırgır ağlarıyla avcılık yapılması yasaktır.   Aşırı avcılık sonucunda; su ürünlerine üreme şansı tanınmadığından stoklar sürekli azalmakta, cinsi olgunluğa gelmemiş küçük balıklar avlanmakta, balık boylarında küçülmeler, avlanma periyotlarında kısalmalar olmakta ve denizdeki canlılar arasındaki denge bozulmaktadır. Sonuçta, denizden geçimini sağlayan insanların kazançları azalmakta ve bitmektedir. Bu nedenle balıkçılığımızın kalkınabilmesi için özellikle düzenli, dengeli bir avcılık yapılmalı; zaman, yer, ağ ve boy yasaklarına mutlaka uyulmalıdır. Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerini, bu sezonda da halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.” Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bütün balıkçılarımıza bereketli, bol kazançlı ve bütün işlerinin rast gittiği bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz.”
Ordu’daki balıkçılardan Emin Karadeniz, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu öncesi açıklamada bulundu.

31 Ağustos 2023 Perşembe gecesi saatler 24:00'ı gösterirken Karadeniz’e açılacak olan Ordu’daki balıkçıların hazırlıkları sürüyor.

Perşembe ilçesindeki Kardeşler Balıkçı Teknesi kaptanlarından Emin Karadeniz yeni av sezonu ile ilgili kısa bir değerlendirme yaptı.

 

1 EYLÜL’DE BALIKÇILIK SEZONU BAŞLIYOR

ÇEVİRME AĞLARI İLE AVCILIK YASAĞI SONA ERİYOR

 

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından denizlerde avlanma sezonunun 1 Eylül tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilerek balıkçıların yeni avlanma sezonunda uymaları gereken kurallara dikkat çekildi.

 

Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde: “Bakanlığımız tarafından hazırlanan, "Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2020–2024 Av Dönemine Ait 5/1 Numaralı Tebliğ"  gereğince; 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren çevirme ağları ve trol avcılığına açık alanlarda trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona ermekte, mekanik güç kullanan ve kullanmayan çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı serbest olmaktadır.

Karadeniz'de Ordu İli Ünye İlçesi Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasağı, İlimiz karasularında kum midyesi avcılığı ve her türlü sürütme ağlar ile su ürünleri avcılığı yasağı devam etmektedir.

Yunuslar, Akdeniz Foku, Deniz Alaları, Orfoz, Vatoz,  Mahmuzlu Camgöz Köpekbalıklarının ve Mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır.

Karadeniz de 1 Eylül -15 Aralık tarihleri arasında kıyıdan itibaren gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 18 metre derinlikten, 16 Aralık- 14 Nisan tarihleri arasında 24 metre derinlikten diğer denizlerimizde ise dönem boyunca kıyıdan itibaren 24 metreden sığ sularda gırgır ağlarıyla avcılık yapılması yasaktır.

  Aşırı avcılık sonucunda; su ürünlerine üreme şansı tanınmadığından stoklar sürekli azalmakta, cinsi olgunluğa gelmemiş küçük balıklar avlanmakta, balık boylarında küçülmeler, avlanma periyotlarında kısalmalar olmakta ve denizdeki canlılar arasındaki denge bozulmaktadır. Sonuçta, denizden geçimini sağlayan insanların kazançları azalmakta ve bitmektedir. Bu nedenle balıkçılığımızın kalkınabilmesi için özellikle düzenli, dengeli bir avcılık yapılmalı; zaman, yer, ağ ve boy yasaklarına mutlaka uyulmalıdır.

Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerini, bu sezonda da halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.”

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bütün balıkçılarımıza bereketli, bol kazançlı ve bütün işlerinin rast gittiği bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz.”

Ordu HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ordumanset.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.