Migren Atakları Kadınları Daha Çok Etkiliyor!

Sağlık 04.07.2024 - 09:20, Güncelleme: 04.07.2024 - 09:20 1843 kez okundu.
 

Migren Atakları Kadınları Daha Çok Etkiliyor!

Baş ağrısı, başta veya boyunda hissedilen ağrı veya rahatsızlık hissidir.

 Baş ağrısı, başta veya boyunda hissedilen ağrı veya rahatsızlık hissidir. Baş ağrılarının içerisinde en çok rastlanan tip olan migrenin nasıl oluştuğunu ve migreni tetikleyen unsurların neler olduğunu İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji bölümünden Uzm. Dr. Özlem Çakır sizler için detaylandırdı. Baş ağrıları, primer ve sekonder olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Primer baş ağrılarında küme tipi, gerilim tipi, baş ağrısı, migren trigeminal otonomik sefaljiler yer alır. Migren primer baş ağrılar içerisinde en sık rastlanılan baş ağrısıdır.  Kadınlarda Daha Sık Görülüyor Migren baş ağrısı bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Genellikle tek taraflı, zoknklayıcı, çok şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ağrı öncesi ışık çakmaları, geçici görme kaybı, görüş alanında siyah noktalar olabilir. Migren tetikleyicileri migren hastalarının çağında büyük ve önem arz eder.  Kafein Tüketimi Migreni Tetikliyor! Özellikle alkol tüketimi, sigara kullanımı, stres, açlık, keskin kokular, uykusuzluk, hava değişimi, adet dönemleri, parlak ışıklar, açlık, fazla kafein tüketimi, lodos migren ataklarını tetiklemektedir. Ayrıca deniz ürünleri bazı meyveler ve kızarmış yağlı yiyeceklerde ağrıyı arttırır.  Migren için tanı koydurucu spesifik bir test veya kan tahlili yoktur. Migren tanısı için özellikle ağrının 4 saatten uzun ve üç günden kısa sürmesi, ataklar halinde olmasıdır.  Botox Tedavisi de Migrene Oldukça Etkili! Migren tedavisinde amaç semptomların önüne geçmek, gelecek atakları azaltmak ve önlemektir.  Son zamanlarda ilaç tedavisinin yanı sıra kronik migren olgularında botox tedavisi de oldukça etkilidir.  Kişinin migren ağrısını hekim kontrolü olmaksızın kendi başına kontrol etmeye çalışması, kimi zaman farklı sonuçlara yol açabilir. Bunlardan bazıları aşırı ilaç kullanım sonucu baş ağrısı, yüksek doz ağrı kesicilere bağlı gastrit ve ülserdir. Ataklar tedavi edilmezse üç günden uzun süren migren ağrısı migren statusuna dönüşebilir.  Migren tedavisinde ayrıca bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak uzun süreli açlıktan kaçınmak çok önemlidir.   
Baş ağrısı, başta veya boyunda hissedilen ağrı veya rahatsızlık hissidir.

 Baş ağrısı, başta veya boyunda hissedilen ağrı veya rahatsızlık hissidir. Baş ağrılarının içerisinde en çok rastlanan tip olan migrenin nasıl oluştuğunu ve migreni tetikleyen unsurların neler olduğunu İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji bölümünden Uzm. Dr. Özlem Çakır sizler için detaylandırdı.
Baş ağrıları, primer ve sekonder olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Primer baş ağrılarında küme tipi, gerilim tipi, baş ağrısı, migren trigeminal otonomik sefaljiler yer alır. Migren primer baş ağrılar içerisinde en sık rastlanılan baş ağrısıdır. 
Kadınlarda Daha Sık Görülüyor
Migren baş ağrısı bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Genellikle tek taraflı, zoknklayıcı, çok şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ağrı öncesi ışık çakmaları, geçici görme kaybı, görüş alanında siyah noktalar olabilir. Migren tetikleyicileri migren hastalarının çağında büyük ve önem arz eder. 
Kafein Tüketimi Migreni Tetikliyor!
Özellikle alkol tüketimi, sigara kullanımı, stres, açlık, keskin kokular, uykusuzluk, hava değişimi, adet dönemleri, parlak ışıklar, açlık, fazla kafein tüketimi, lodos migren ataklarını tetiklemektedir. Ayrıca deniz ürünleri bazı meyveler ve kızarmış yağlı yiyeceklerde ağrıyı arttırır. 
Migren için tanı koydurucu spesifik bir test veya kan tahlili yoktur. Migren tanısı için özellikle ağrının 4 saatten uzun ve üç günden kısa sürmesi, ataklar halinde olmasıdır. 
Botox Tedavisi de Migrene Oldukça Etkili!
Migren tedavisinde amaç semptomların önüne geçmek, gelecek atakları azaltmak ve önlemektir. 
Son zamanlarda ilaç tedavisinin yanı sıra kronik migren olgularında botox tedavisi de oldukça etkilidir. 
Kişinin migren ağrısını hekim kontrolü olmaksızın kendi başına kontrol etmeye çalışması, kimi zaman farklı sonuçlara yol açabilir. Bunlardan bazıları aşırı ilaç kullanım sonucu baş ağrısı, yüksek doz ağrı kesicilere bağlı gastrit ve ülserdir. Ataklar tedavi edilmezse üç günden uzun süren migren ağrısı migren statusuna dönüşebilir. 
Migren tedavisinde ayrıca bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak uzun süreli açlıktan kaçınmak çok önemlidir. 
 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ordumanset.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.