301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Şubat 2022 - Perşembe 01:11
 
ÇOŞKUN, ÇÖZÜM İSTEDİ
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun hekimlerin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekerek, sorunların bir an önce çözümü noktasındaki taleplerini dile getirdi.
Sağlık Haberi


Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun hekimlerin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekerek, sorunların bir an önce çözümü noktasındaki taleplerini dile getirdi.
Konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Ali Coşkun şunları söyledi, “Ülkemiz  hekimlerinin omuzlarına yüklenmiş olan ve  son yıllarda giderek artan sağlık sisteminin dayanılmaz ve yoğun  iş yükü, diğer yandan artık kanıksanan hekime şiddet, ayrıca yetmezmiş gibi hekimleri meslekten soğutma noktasına getiren orantısız malpraktis tazminatları, bunlara ilaveten  en yüksek tahsil derecesiyle kıyaslanamayacak olan düşük maaş, olumsuz gelecek beklentisi ve daha birçok sorunlar neticesinde hekimler artık ülkemizden kopuyorlar. Tıp öğrencileri bile planlarını yurt dışına göre yapmaya başladılar.
Taleplerimiz;
*Hekimler olarak biz kendimizi bir tarafa bırakarak, ülkemizin sağlıkta özlenen hedeflere güvenle koşabilmesi ve ardımızdan fidan olarak gelen genç hekimlerimiz için hangi statüde ve kurumda görev yaparsa yapsın, tüm çalışan hekimlere ve hekim emeklilerine, yaptığı en uzun fakülte tahsilinin değeri olan, insanca yaşayabileceği  ve emekli olduğunda da kimseye muhtaç olmadan geçinebileceği bir maaş talep ediyoruz, bunun için de hakkımız olan ve  bir çok meslek grubu ile eşit maaş alabileceğimiz 7200 ek göstergeyi  ve pandemide özveriyle  çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payını talep ediyoruz.
*Kamuda çalışan hekimlerin alacakları ücretin, performans sistemine mahkum edilmesi kabul edilemez olup, hekimin tahsiline ve gayretine yaraşır, emekliliğine de yansıyacak bir maaş düzenlemesinin getirilmesini  ve performans sisteminin kaldırılmasını istiyoruz.
*Hekimlerin çalışma koşullarının mutlaka iyileştirilmesini, çalışma sürelerinin azaltılarak, daha verimli hale gelmelerinin sağlanmasını istiyoruz.
*Hekim mesleki sigortasının tam olarak karşılamadığı orantısız malpraktis suçlamaları ile hekimlerin mahkeme kapılarında, mesleklerini yapamaz hale gelmeleri, kendilerine mahkemelerce verilen maddi tazminat cezaları yüzünden, mesleğe ilk adım attığı gün kadar, hatta daha da kötü ekonomik yoksulluğa mahkum edilmeleri çok üzücüdür. Hekimin icra ettiği mesleğin riskleri, maaşlarının yüzlerce katını bulmaktadır.
Malpraktis tazminatlarına karşı hekimi güvence altına alan gerçekçi sigorta sisteminin tesisinin ivedilikle sağlanarak, hekimin mesleğini icra etmesini engelleyen malpraktis baskısının, hekimin üzerinden kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü hekimler bu baskı ile, rahat bir şekilde mesleklerini icra edemez duruma gelmişler, hekimin bu ürkekliğinin derhal giderilerek, hekimlerin tedavi konusunda cesaretlendirilmeleri, toplum sağlığı açısından çok önemlidir.
*Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilerek, cezaya dayalı değil yardımlaşmaya dayalı koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak, birinci basamak sağlık örgütlenmesinin yeniden planlanmasını istiyoruz.
Sağlık hizmetlerinin planlanmasından sunulmasına kadar, tüm hekimlerin meslek örgütleri aracılığıyla görüşlerinin alınmmasını ve karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmalarını, ülkemiz sağlık politikalarının daha mükemmel hale gelebilmesi için, fikirlerinin değerlendirilmesini talep ediyoruz.
*Tıp fakültelerinde geleceğimizi aydınlatacak olan genç hekim namzetlerinin eğitimlerinin, hekimlik vasfına yaraşır ve nitelikli olmasını istiyoruz. Sahadaki hekimlerin daha iyi ve daha donanımlı vasıflar taşımasını istiyoruz.
*Hekimlerimizin covid -19 başta olmak üzere meslek kaynaklı tüm viral, kimyasal, ışıma vs. etkisi ile oluşabilecek tüm hastalıklara karşı, kendilerini ve ailelerini tam koruyucu- kapsayıcı geniş bir meslek hastalıkları yasası istiyoruz.
*Yıllardır ülkemizde yaşanan sağlıkta şiddetin kapanmayan yaralarını sarmak ve iyileştirmek için, en etkin şekilde yeni bir  sağlıkta şiddet yasasının etkili ve caydırıcı olacak şekilde yeniden çıkarılmasını ve aynı zamanda da hekimlerin şifa dağıtmak için görev yaptığı sağlık kurumlarının, şiddeti oluşmadan önleme tedbirleri kapsamında değerlendirerek ‘üst düzey güvenli sağlık kurumlarının' oluşturulmasını, özel güvenlik, polisiye vs. caydırıcılığının her kurumda standart şekilde tesis ettirilmesini talep ediyoruz.
*Tabip Odaları olarak en çok üyemizi oluşturan özel hastane ve özel muayenehane hekimlerimizin özlük haklarının da en az kamu hekimleri kadar korunmasını, hekimlerin faydasına olabilecek gelişmelerden mahrum edilmemelerini istiyoruz.”                        
 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇOŞKUN,, ÇÖZÜM, İSTEDİ,
Yorumlar
Ordu

Güncelleme: 19.08.2022
Bugün
22 - 27
Cumartesi
21 - 27
Pazar
21 - 28
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 19.08.2022
İmsak
04:00
Sabah
05:35
Öğle
12:37
İkindi
16:25
Akşam
19:30
Yatsı
20:58
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Adana Demirspor
6
6
0
0
2
2
2
Trabzonspor
6
3
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
9
0
1
1
2
4
Alanyaspor
4
7
0
1
1
2
5
Başakşehir FK
4
4
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
4
0
1
1
2
7
Gaziantep FK
4
2
0
1
1
2
8
Giresunspor
3
3
1
0
1
2
9
Galatasaray
3
1
1
0
1
2
10
Kayserispor
3
1
1
0
1
2
11
Antalyaspor
3
1
1
0
1
2
12
Konyaspor
2
0
0
2
0
2
13
Ümraniyespor
1
3
1
1
0
2
14
Sivasspor
1
1
1
1
0
2
15
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
16
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
17
Hatayspor
0
0
1
0
0
1
18
İstanbulspor
0
0
2
0
0
2
19
Kasımpaşa
0
0
2
0
0
2
Haber Yazılımı