YÜREĞİMİZ YANGIN YERİ
Türkiye, Ankara’daki canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarına ağlıyor. Güvenpark otobüs duraklarının olduğu bölgede meydana gelen patlamada şehit olan 37 sivilden 34’ünün kimlikleri belli oldu. 3 kişinin kimlik tespiti henüz yapılamadı. Bombalı saldırının aramızdan aldığı şehitlerden geriye acı hikayeleri kaldı.
15 Mart 2016 - Salı 16:22

Ankara Tren Garı ve Merasim Sokak katliamlarının ardından başkent üçüncü patlama ile bir kez daha sarıldı. Kızılay semtinde, Güvenpark yakınlarında önceki akşam saatlerinde patlatılan bombada 37 vatandaşımız şehit oldu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin otopsi işlemleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen 8 cumhuriyet savcısının nezaretinde Adli Tıp Kurumunda sürüyor.

AİLELERDEN DNA ÖRNEKLERİ

Yaşamını yitiren 37 kişiden 34'ünün kimlikleri tespit edildi, 5 cenaze yakınından ise kimlik tespiti için DNA örneği alındı. Adli Tıp Kurumunda bulunan 37 kişiden 24'ünün cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailelerine teslim edildi. Hayatını kaybedenlerden ikisinin cenazesi ise henüz Adli Tıp Kurumuna gönderilmedi. Öte yandan, saldırıdan sonra yakınlarından haber alamayan
vatandaşların Adli Tıp Kurumu önündeki bekleyişi sürüyor.

İSİMLER BELLİ OLDU

Kimlikleri tespit edilen 34 kişinin isimleri şöyle: “Muharrem Çermik, Ayşe Bilgilioğlu, Fehmi Çetinkaya, Bağdat Çermik, Turgay Bulut, Perihan Çermik, Mehmet Yurtsever, Murat Gül, Hamide Sibel Çetinkaya, Sevinç Gökay, Erdem Soydan, Berkay Baş, Taner Kılıç, Kerim Sağlam, Sümeyra Çakmak, Ferah Önder, Feyza Acısu, Yaşar Durakoğlu, Kemal Bulut, Cemal Özdiker, Elvin Buğra Aslan, Oğuzhan Dura, Eyüp Ulaş, Destina Peri Parlak, Kemal Kalıç, Elif Gizem Akkaya, Zeynep Başak Gülsoy, Nevzat Alagöz, Ozan Can Akkuş, Atakan Eray Özyol, Mehmet Alan, Nusrettin Can Çalkınsın, Dorukhan Yusuf Özdemir, Mehmet Emir Çakır.”

YÜREKLERİMİZ DAĞLADI

Saldırının gerçekleştirildiği otobüs durağı ve metro istasyonu, hafta sonu o saatlerde, dershanelerden çıkan öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Kimisi dershane çıkışında evinin yolunu tuttuğunda, kimisi ekmek parası peşindeyken yakalandı bombalı terör saldırısına. İşte yürek burkan o hikayeler; 6 yıl önce emekli olan 48 yaşındaki uzman çavuş Kemal Kalıç, metro girişinde Milli Piyango bileti satıyordu. Güneydoğu bölgesinde uzun yıllar görev yapan ve terörle mücadele eden Kalıç'ın 8 ve 11 yaşlarında iki kız çocuk babası bulunuyor.

YEĞENİ ŞEHİT OLMUŞ

Alevi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir, Kalıç'ın teyzesinin oğlu olduğunu söyleyerek, “Emekli olduktan sonra boş durmayı sevmediği için Milli Piyango bileti satıyordu. Bu olay ailemizin yaşadığı ikinci terör olayıdır. 2011 yılında bordo bereli yeğenim Kalender Özdemir Hakkari Çukurca'da şehit olmuştu. Hiç kimse bizim kardeşliğimizi bozamayacak. Türk, Kürt, Alevi tek yumruktur” dedi. Saldırıda yaşamını yitiren Taner Kılıç ve Kemal Kalıç memleketleri Kırkkale'de toprağa verildi.

SÖZDEN ÖLÜME

60 yaşlarında emekli karı koca Ayşe Bilgili ile Bahattin Bilgili yeğenlerinin söz töreninin ardından evlerine gitmek için duraktaydılar. Ayşe Bilgili, patlama esnasında olay yerinde yaşamını kaybetti. Yakınları, Bahattin Bilgili'nin ise hastaneye kaldırıldığını, ikinci ameliyatında olduğunu söyledi.

SON GÖREVİ G.SARAY MAÇI

Balgat'ta görevli polis memuru Nevzat Alagöz, önceki gün Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda oynanan Gençlerbirliği-Galatasaray maçında görevini tamamladıktan sonra evine gidiyordu. Patlamada şehit olan Alagöz, 2 çocuk babasıydı. Alagöz, memleketi Iğdır'da toprağa verilecek. Maden Teknik Arama'da çalışan Mehmet Alan (26) da saldırıda hayatını kaybetti.

Adı gibi periydi

 Terör, annesi hamileyken yaşamını yitiren babasını tanımadan büyüyen 16 yaşındaki Destina Peri Parlak'ı dershane çıkışında yakaladı. Annesi Hacer Parlak ile birlikte Ankara'da yaşayan Destina Peri Parlak, durakta otobüs beklerken hain terör saldırısında hayatını kaybetti.

DÜNYANIN EN SAF İNSANIYDI

10'uncu sınıf öğrencisi Destina, ölmeden önce oturduğu kafede çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabı Facebook'tan paylaşmıştı. En büyük hayali iyi bir üniversiteye girmek olan Destina'nın yakınları, çalışkan ve başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi. Destina'nın patlama esnasında durakta çekilen fotoğrafı da daha sonra Facebok'ta paylaşıldı. Arkadaşı onu “Dünyanın en saf insanıydı. Adı gibi periydi” sözleriyle anlattı. Bombalı saldırıda ölen Destina Peri Parlak'ın, Konya'nın Karapınar İlçesi'nde yaşayan dedesi 83 yaşındaki emekli İngilizce öğretmeni Şevki Parlak da torunun ölüm haberi ile büyük üzüntü yaşadı.

Seneye öğretmen olacaktı

 Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı 4. sınıf öğrencisi Feyza Acısu önceki gün yaşanan terör saldırısında hayatını kaybetti. KPSS için dershaneye giden Acısu, çıkışta evine gitmek üzere Güvenpark'taki durağa geldi. Acısu annesiyle telefonda konuştuğu sırada telefonu patlamanın etkisiyle kapandı. Telefon kesildi ve genç kıza tekrar ulaşılamadı. Acısu'nu öldüğü haberi ailesine gece saatlerinde ulaştırıldı. Üniversite öğrencisi Feyza Acısu (22), Hazine Müsteşarlığı'nda özel güvenlik görevlisi Murat Gül (27) ile Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı Hamide Sibel Çetinkaya'nın (55) cenazeleri, Karşıyaka Mezarlığı Camisi'ndeki törenin ardından defnedildi.

Dün buradaydı bugün yok

 

Sümeyra ÇakmakGazi Üniversitesi öğrencileri, Ankara'daki terör saldırısında yaşamını yitiren ve öğretmenlik hayali kuran arkadaşları Sümeyra Çakmak'a gözyaşlarıyla veda etti. Dün sabah saatlerinden itibaren Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığına gelen üniversite öğrencileri, Çakmak'ın cenazesinin aileye teslim edilmesine kadar acılı bekleyişlerini sürdürdü.

Acı bekleyiş

Cenazenin teslim edilmesinin ardından çıkışta cenaze aracının geçişini ağlayarak izleyen öğrenciler, baba Ömer Çakmak'a başsağlığı diledi. Baba Çakmak'a uzun süre sarılan öğrenciler, gözyaşlarına hakim olamadı. Çakmak'ın arkadaşları, “Dün gördüğünüz insan bugün yanınızda yok. Böyle bir olayda hayatını kaybetmesi çok üzücü” sözleriyle yaşadıkları acıyı dile getirdi. Çakmak Bayburt'ta toprağa verilecek.

Sen değil ben öleydim gardaşım

 

Kerim SağlamEskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisi olan 23 yaşındaki Kerim Sağlam, Ankara'da yaşayan ablası Pınar Sağlam'ı ziyaret için Ankara'ya gelmişti. Sincan'da yaşayan ablasının evine gitmek için Kızılay'da otobüs durağında bekleyen Sağlam, olay yerinde öldü. Abla Pınar Sağlam, sosyal medyadaki hesabından, 'Ciğerimi söküp de gittin. O bombalar bana gelseydi ben öleydim gardaşım' yazarak kardeşinin fotoğrafını paylaştı. Kerim Sağlam'ın cenazesi memleketi Tokat Turhal'da toprağa verilecek.

Karaciğer nakli için gelmişti

 

Mehmet Emre’nin annesi Gülcan Çakar, “Oğlum şehit olmak istiyordu” dedi.Terör saldırısında ölenler arasında, otobüsle Balgat'taki evine gitmeye çalışan lise öğrencisi Mehmet Emre Çakar da yer aldı. Hikmet ve Gülcan Çakar çiftinin, oğulları Mehmet Emre ile birlikte kızları 18 yaşındaki Şeyma ve 22 yaşındaki Emine Çakar'ın da karaciğer hastası olmaları nedeniyle tedavi için 2010'da Kütahya'dan Ankara'ya taşındıkları belirtildi. Emine Çakar'a annesi Gülcan Çakar'ın, Şeyma Çakar'a da amcası İlyas Çakar'ın karaciğerini verdiği belirtildi.

ŞEHİT OLMAK İSTİYORDU

İki kardeşin nakil ile yaşama tutunmalarından sonra önümüzdeki günlerde babasından yapılacak nakil ile hastalıktan kurtulmayı hayal eden Mehmet Emre Çakar, terör saldırısında yaşamını yitirdi. Baba Hikmet Çakar, “O benim karaciğerimi vereceğim oğlumdu. Karaciğerimi veremeden öldü” diyerek gözyaşı döktü. Anne Gülcan Çakar da “Yavrum şehit olmak istiyordu. Hep 'Rüyalarımda görüyorum. Hiç böyle yakışmadı. 'Umrelere gideceğim' diyordu. İnşallah sebep olanların ciğeri yansın” diye ağıt yaktı. Çakar'ın naaşı bugün Kütahya'da defnedilecek.

Terörü bitirin artık

 

Berkay BaşKızılay'daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenler arasında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Berkay Baş, toprağa verildi. Berkay'ın babası Rasim Baş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a sarılıp, “Terörü bitirin artık” dedi.

 

Berkay’ın babası Binali Yıldırım’a sarılarak ağladı.DURAKTA BEKLİYORDU


CHP'de çeşitli kademelerde görev yapmış, geçen dönem CHP Keçiören İlçe Başkanı olan Mehmet Yurtsever de patlamada vefat etti. Yurtsever, Çetin Emeç Bulvarı'nda bulunan evine gitmek için Güvenpark yanındaki otobüs duraklarına gitti. Buradaki patlamada hayatını kaybetti. Yurtsever'in cenazesi bugün toprağa verilecek.

Terör ailesini aldı

 Anayasa Mahkemesi'nde teknisyen olarak çalışan Yusuf Çermik faciada annesi, babası ve kız kardeşini kaybetti. Tuzluçayır semtinde akraba ziyaretinin ardından, Balgat'taki evlerine dönmek üzere Kızılay'a gelen Bağdat, Muharrem ve Perihan Çermik, Balgat otobüs durağında beklerken bomba patladı. Saldırıda aynı aileden 3 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırısında yaşamını yitirenlerden aynı aileden Muharrem (80), Bağdat (72) ve Perihan Çermik (55) ile emekli öğretmen Yaşar Durakoğlu'nun (69) naaşları Karşıyaka Mezarlığı Camisi'ne getirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve AYM yetkililerin katıldığı törenin ardından naaşlar Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

2 saldırı, 2 arkadaş

 

Ozancan’dan geriye babasıyla çekilmiş bu fotoğrafı kaldı.Başkent'te gerçekleşen terör saldırısı, istediği üniversiteyi kazanmak için yıllardır ailesinden ayrı yaşayan ve bunu gerçekleştiren Ozancan Akkuş'un hayallerini söndürdü. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Elektronik Mühendisliği Fakültesi hazırlık sınıfında okuyan Ozancan Akkuş, terörün çirkin yüzüyle, kaldığı yurda gitmek için beklediği otobüs durağında karşı karşıya kaldı. Ozancan Akkuş'un 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı'ndaki 'Barış Mitingi'ne düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ali Deniz Uzatmaz'ın arkadaşı olduğu öğrenildi.

 ŞEN ŞAKRAK BİR İNSANDI


Ankara Fen Lisesi'ni kazanınca Gaziantep'teki ailesinden ayrılarak, liseyi yatılı okuyan Akkuş'un okul arkadaşlarından Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi Mehmet Yılmaz, açıklamada, Akkuş'la hem aynı sınıfta eğitim aldıklarını hem de aynı yurtta kaldıklarını anlattı. Akkuş'un herkes tarafından sevilen biri olduğunu anlatan Yılmaz, “Çok cana yakın bir arkadaşımdı. Şen şakrak bir insandı” dedi.

NASIL DEDİNİZ 'OĞLUN GİTTİ' DİYE

Akkuş'un ODTÜ'de okumak istediğini, ilk yıl puanı yetmeyince üniversite sınavlarına bir yıl daha hazırlanıp, başından beri istediği mühendislik fakültesini kazandığını anlatan Yılmaz, “En başından beri mühendislik istiyordu, hedefine ulaşmıştı” diye konuştu. Ozancan ve babasının birlikte olduğu ve sosyal medyada, “Oğlunu böyle güzel koklayan bir babaya nasıl dediniz 'oğlun gitti' diye!” mesajıyla paylaşılan fotoğraf da görenleri duygulandırdı.

Anne otobüse bindim

 

Buğra Arslan19 yaşındaki Elvin Buğra Arslan Güvenpark'ta annesi ile telefonda konuşan Arslan, otobüse bindiğini söyledikten sonra hain saldırıda yaşamını yitirdi. Elvin Buğra Arslan'ın kuzeni Twitter'da bir mesaj yayınlayarak ondan haber alınamadığını duyurdu. Arslan'ı bulmak için herkes seferber oldu. Saatler sonra ise acı haber geldi. 1996 doğumlu olan Arslan, 2014 yılında Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimine başlamıştı. Amatör olarak müzikle de ilgilenen Arslan, önce Fenerbahçe SK alt yapısında basketbol, sonrasında Gençlerbirliği altyapısında futbol oynamıştı.

Eray henüz 15'indeydi

 

Eray ÖzyolAnkara'yı kana bulayan saldırının ardından yakınlarından haber alamayanlar hastanelere akın etti. 15 yaşındaki Atakan Eray Özyol'un da kayıp olduğu bildirildi. Üzerinde kimliği bulunmayan Özyol'un acı haberi ise dün sabah saatlerinde geldi. Eray Özyol'un patlamada hayatını kaybettiği öğrenildi. Terörün en küçük mağdurlarından Özyol'un cenazesi Keçiören Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Yaşamını yitirenlerden biri de üniversite öğrencisi Elif Gizem Akkaya oldu. Genç kızın kimlik tespiti için aileden DNA örnekleri alındı.

Kaptan terör kurbanı

 Ankara'daki terör saldırısında Ankara Altınel Spor Kulübü Genç Basketbol Takımı Kaptanı Dorukhan Yusuf Özdemir'in yaşamını yitirdiği bildirildi. Türkiye Basketbol Federasyonundan yapılan açıklamada, saldırıda 18 yaşındaki Dorukhan'ın vefat ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “1998 doğumlu Özdemir, çalışkan, terbiyeli kişiliği ile çevresinde son derece sevilen bir sporcuydu. Dorukhan Yusuf Özdemir'in cenazesi yarın kılınacak öğle namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

En büyük sevdası Trabzon'du

Kalbini bordo mavi renklere veren, takımını her deplasman maçına giderek destekleyen üniversite öğrencisi Nusrettin Can Çalkınsın da Ankara'daki terör saldırısında yaşamını yitirenler arasında yer aldı. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Çalkınsın, arkadaşı Zeynep Başak Gülsoy ile Ankara'daki hain saldırıda hayatını kaybetti.

 

Can ile arkadaşı Başak aynı saldırıda hayatını kaybetti.ŞEHİDE SON VEDA BUGÜN


Üniversite öğrencisi Trabzonspor taraftarlarının oluşturduğu Üni-TS üyesi olan Çalkınsın için bugün öğle namazının ardından Hacı Bayram Veli Camisi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Çalkınsın'ın cenazesi, burada kılınacak namazın ardından Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilecek.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...