ORDU’DA SERACILIK GELİŞİYOR

Gündem 03.08.2023 - 18:07, Güncelleme: 03.08.2023 - 18:07 4837+ kez okundu.
 

ORDU’DA SERACILIK GELİŞİYOR

​Ordu'da, son yıllarda yapılan çalışmalar ile örtü altı yetiştiriciliği her geçen gün gelişiyor. İlimizde özellikle son yıllarda verilen destekler ve uygulanan projeler ile 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı.

​Ordu'da, son yıllarda yapılan çalışmalar ile örtü altı yetiştiriciliği her geçen gün gelişiyor. İlimizde özellikle son yıllarda verilen destekler ve uygulanan projeler ile 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı. Çaybaşı ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan Cemil GÜMÜŞ'ü ziyaret eden İl Müdürümüz burada yaptığı açıklamada; “Ordu'da tarım arazilerimizin % 87 'sinde fındık yetiştiriciliği yapılıyor. Geriye kalan alanlarda ise fındığın yanında ek gelir sağlamak amacıyla üreticilerimizi ikinci hatta üçüncü ürün yetiştirmelerini teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda ilimizde kivi yetiştiriciliği, çilek yetiştiriciliği ve seracılık konusunda üreticilerimizi destekliyor ve birçok proje uyguluyoruz. Bu noktada çok da güzel neticeler aldık. İlimizde kivi üretiminde, çilek üretiminde ve seracılıkta ciddi anlamda artışlar sağlandı" dedi. Son yıllarda seracılık alanında önemli projelerin hayat geçirildiğini vurgulayan İl Müdürümüz; “İlimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla çok önemli projeler uyguluyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın kaynaklarıyla ilimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini önemli oranda geliştirdik. Hatta 2023 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız "Ordu İlinde Seracılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 15 adet 240 m² yeni sera tesis ettik. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı" ifadelerini kullandı. Ordu'da örtü altı sebze yetiştiriciliğinin her geçen gün arttığını belirten İl Müdürümüz; “İlimizde iklim koşulları örtü altı yetiştiricilik yapmak için son derece elverişlidir. Artan nakliye giderleri göz önüne alındığında yerinde üretim her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Bunun yanında tüketicilere taze sebze arzının sağlanması da büyük önem arz etmektedir. Bunların yanında ilimiz arazilerinin parçalı ve parsellerin küçük olması bizleri dar alanlardan getirisi yüksek olan ürünleri yetiştirmeye zorluyor ki, seracılık da bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor. Bu noktada seracılığı önemsiyoruz ve ilimizde seracılığın daha iyi yerlere gelmesi adına bundan sonraki dönemde de çalışmalara devam edeceğiz" dedi.  
​Ordu'da, son yıllarda yapılan çalışmalar ile örtü altı yetiştiriciliği her geçen gün gelişiyor. İlimizde özellikle son yıllarda verilen destekler ve uygulanan projeler ile 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı.

​Ordu'da, son yıllarda yapılan çalışmalar ile örtü altı yetiştiriciliği her geçen gün gelişiyor. İlimizde özellikle son yıllarda verilen destekler ve uygulanan projeler ile 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı.

Çaybaşı ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan Cemil GÜMÜŞ'ü ziyaret eden İl Müdürümüz burada yaptığı açıklamada; “Ordu'da tarım arazilerimizin % 87 'sinde fındık yetiştiriciliği yapılıyor. Geriye kalan alanlarda ise fındığın yanında ek gelir sağlamak amacıyla üreticilerimizi ikinci hatta üçüncü ürün yetiştirmelerini teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda ilimizde kivi yetiştiriciliği, çilek yetiştiriciliği ve seracılık konusunda üreticilerimizi destekliyor ve birçok proje uyguluyoruz. Bu noktada çok da güzel neticeler aldık. İlimizde kivi üretiminde, çilek üretiminde ve seracılıkta ciddi anlamda artışlar sağlandı" dedi.

Son yıllarda seracılık alanında önemli projelerin hayat geçirildiğini vurgulayan İl Müdürümüz; “İlimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla çok önemli projeler uyguluyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın kaynaklarıyla ilimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini önemli oranda geliştirdik. Hatta 2023 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız "Ordu İlinde Seracılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 15 adet 240 m² yeni sera tesis ettik. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı" ifadelerini kullandı.

Ordu'da örtü altı sebze yetiştiriciliğinin her geçen gün arttığını belirten İl Müdürümüz; “İlimizde iklim koşulları örtü altı yetiştiricilik yapmak için son derece elverişlidir. Artan nakliye giderleri göz önüne alındığında yerinde üretim her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Bunun yanında tüketicilere taze sebze arzının sağlanması da büyük önem arz etmektedir. Bunların yanında ilimiz arazilerinin parçalı ve parsellerin küçük olması bizleri dar alanlardan getirisi yüksek olan ürünleri yetiştirmeye zorluyor ki, seracılık da bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor. Bu noktada seracılığı önemsiyoruz ve ilimizde seracılığın daha iyi yerlere gelmesi adına bundan sonraki dönemde de çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

 

Ordu HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ordumanset.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.