Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 10:21
 
ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde program düzenlendi.
Gündem Haberi


18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde program düzenlendi.

Altınordu Fatih Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye  Başkanı Engin Tekintaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Adem Öztürk, Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, daire müdürleri, şehit aileleri, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 “Aziz Şehitlerimizi Rahmet, Minnet ve Şükranla Yad Ediyoruz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Çanakkale Zaferi'nin 104. yılını kutluyorum. Bu aziz milletin kahramanlığını, fedakarlığını, din, bayrak ve vatan gibi kutsal değerler için adeta ölüme gül bahçesine girercesine giren kahramanlarımızı, bu zaferi bize bahşeden yiğitlerimizi, başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kutlu askerlerini rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, zaferimizi kutluyoruz” dedi.

“Aziz Milletimiz Her zaman Şehadeti Arzulamıştır”

“1071’de başlayan Anadolu’daki diriliş ve kıyamımızı hazmedemeyenler, Allah’ın kelamını, İslam’ı, Müslümanları ve Türk’ün İslam liderliğini Anadolu’da görmek istemeyenler, 1071’i, 1453’ü, 1915’i, 1922’yi unutmadılar ve asla unutmayacaklar. Çünkü,  bu mücadele hakla batılın mücadelesidir” diyen Vali Seddar Yavuz, “Bizim ilahi kelimetullah diye bir davamız olmuştur. Hakkı, hukuku haykıran ve Allah’ın kelamını yaymak ve Allah’ın yanında durmak gibi bir davamız olmuştur. Atatürk, Çanakkale’yi anlatırken diyor ki; üç metreye kadar düşen mevzilerde öleceğini bile bile hiç duraksamadan mevzilerini değiştiriyor, bilenler Kuran-ı Kerim okuyor, bilmeyenler de dua ediyordu. Bu milletin ruhu budur. Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde buyuruyor ki; ’Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Bilakis onlar diridirler, fakat siz onu bilemezsiniz.’ Bu ayeti kerimeyi özü ile anlayan aziz milletimiz ve milletimizin büyükleri her zaman şehit olmayı arzu etmiş ve rabbimizden şehadeti arzulamıştır. Dünyada hiçbir millet yok ki ölmeyi bu kadar çok istesin. Peygamberimiz S.A.V şehitlerle ilgili anlatımında ‘şehitler tekrar tekrar dirilip dünyaya gelmek ve tekrar tekrar şehit olmak isterler. Çünkü, cennette rabbimizden gördükleri itibar, onur, onları bu yola bir kere daha sevk ediyor’ buyuruyor. İşte şehadetin dini bir kavram olduğunu, şehadetin aslında ölmek olmadığını Allah’a kavuşmak, Allah’la buluşmak, Allah’ın rızkına mazhar olmak olduğunu bu aziz millet hep bilmiştir. Kahraman Türk milletinin kodlarına saldıran hainler bilsin ki, biz yolumuzu, hedefimizi biliyoruz. Dün kim olduğumuzu, bugün kim olduğumuzu, yarın kim olacağımız konusunda hiçbir tereddüdümüz olmadığından da eminiz” şeklinde konuştu.

“Birlik, Beraberlik ve Kardeşliğimizi Pekiştirelim”

Vali Yavuz, ”Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirelim. Tarihimizle barışalım. Çünkü, Selçuklusu, Osmanlısı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti birbirinin rakibi, alternatifi değildir” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bizim için Anadolu Selçuklusu, Osmanlısı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti,  Sultan Alparslan’ı, Fatih’i, Atatürk’ü hepsi birdir. Hepsi de bizimdir. Biz, hiç biri arasında asla ayrım yapmayız. Çünkü, tarih süreklidir. Yüzyılda ne bir millet doğar, ne de tarih sayfasından yüz yılda bir millet çekilir. Dünya üzerinde birkaç tane büyük millet vardır. Hiç kuşkunuz olmasın ki, dünyadaki en büyük milletlerden bir tanesi aziz Türk milletidir. Türk milleti kavramı aynı zamanda toplumsal, kültürel ve siyasal bir kavramdır. Bizim değerlerimizi benimseyen herkes bu ülkenin birinci sınıf evladıdır. Bu ülkede Türkler ya da diğer etnik gruplar hiçbiri azınlık olmayıp, devletimizin asli ve kurucu unsurudur. Türk milleti kavramını bu ülkede yaşayan seksen iki milyon vatan evladı için, gönül coğrafyamız için söylüyoruz.”

 “Bizim Sevdamız, Ay Yıldızlı Al Bayrağımız”

Konuşmasında gençlere de seslenen Vali Seddar Yavuz, “Bizim bir sevdamız var. O da ay yıldızlı al bayrağımızdır. Şehitlerimizin kanından yapılmıştır. Bizim sevdamız 785 bin metre kare vatandır, yurttur. Bizim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti diye bir sevdamız, Aziz Türk Milleti ve mazlumlar diye sevdamız var. Bu sevdamızdan bizi kimse alıkoyamaz, yolumuzdan döndüremez” dedi ve gençlerden çok çalışmalarını istedi.

“Biz Şiddetin Her Türlüsünü Nefretle ve Şiddetle Kınıyoruz”

Vali Seddar Yavuz, “Bu çağ bizim çağımız olacak, ama çok çalışarak olacak. Birbirimizi severek, bizim gibi düşünmeyenlere sevgi göstererek, hoş görerek, hakaret etmeyerek, onunla konuşarak olacak. Biz şiddetin her türlüsünü, nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Siyasi görüşlerimizin farklı olması, birbirimizle olan ilişkilerimizi değiştirmemeli. Felsefi düşünceniz, inancınız çatışma noktası olmamalı. Çünkü, Türk kültür ve medeniyeti sevgi medeniyetidir. Bugün medeni dediğimiz batı toplumları, bir Mevlana’yı, bir Yunus’u, bir Hacı Bektaşi Veliyi yetiştirememiştir. Medeniyet değerlerinizle buluşun, başka medeniyetlerine olan hayranlıklarınızı bırakın. Bizim eksiğimiz, bilim, teknoloji ve bilgiyi az üretmemizdir. Daha çok çalışarak, birbirimizi daha çok severek, daha çok caydırıcı olacağız. Bugün yapmamız gereken, sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Şanlı Türk tarihine uygun gençler yetiştirmek, çok çalışmak ve dünya ile rekabet etmektir. Bu rekabeti yerine getirdiğimizde bilin ki, merhum Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına, bütün şehitlerimize, bütün gazilerimize ve aziz milletimize vefa borcumuzu ödemiş oluruz. Aksi takdirde bu konuşmalarımız, bu salonlarda hoş bir seda olarak kalır” diye konuştu.

“Şehitlerimizin Hatıralarının Dilden Dile Dolaşacağı ‘Ordulu Şehitler’ Kitabımız Hazır”

Vali Yavuz, konuşmasının son bölümünde aziz şehitlerin hatıralarını yaşatmak, onları genç nesillere, gelecek kuşaklara aktarmak, yaşadıkları olağandışı hadiseleri hikayeleştirmek, onları hafızalara kazımak ve yaşatmak amacıyla projesi kendisine ait olan  “Ordulu Şehitler” kitabı ile ilgili de bilgi verdi.
Vali Seddar Yavuz, ”Ordulu şehitlerimizi ölümsüzleştirdik. Hatıralarının dilden dile sözlü olarak dolaşacağı bir kitap oluşturduk. Ordu’nun tüm şehitlerinin annesi, babası, eşi ve çocuğunun yaşadığı bütün hatıralar tek bir kitapta buluşturuldu. Şehit ailelerimizle mülakat yaparak kitabı hazırlayan ve büyük emek harcayan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum“ dedi ve Ordu Valisi olarak tüm şehit ve gazi ailelerinin her daim hizmetinde, emrinde ve yanında olduğunu bir kez daha altını çizerek ifade etti.

OKSM’deki anma programı, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş tarafından ödüllerin verilmesiyle devam etti.

Şiir dalında birinci olan Aybastı Çakırlı Ortaokulu öğrencisi Senanur Ermiş “Bir Destandır Çanakkale” adlı şiirini okurken, kompozisyon yarışmasında birinci olan Korgan İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Aleyna Aydoğdu yazdığı kompozisyonu katılımcılarla paylaştı.

Anma programı, Altınordu Fatih Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Bir Kurtuluş Destanı Çanakkale“ adlı oratorya ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ANMA, PROGRAMI, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Ordu
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
20° - 29°
Pazar
22° - 29°
Pazartesi
23° - 29°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
02:56
Sabah
04:54
Öğle
12:38
İkindi
16:37
Akşam
20:11
Yatsı
22:01
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
7
Alanyaspor
45
0
8
9
12
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
10
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
11
Gaziantep FK
35
0
10
11
8
29
12
Denizlispor
32
0
13
8
8
29
13
Gençlerbirliği
31
0
14
7
8
29
14
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
15
Yeni Malatyaspor
28
0
15
7
7
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
14
10
5
29
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı