301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ekim 2014 - Cuma 15:35
 
Altınordu Toprak Tahlil Laboratuarı açıldı
Altınordu Toprak Tahlil Laboratuarı açıldı
Teknoloji Haberi


    Altınordu Ziraat Odası Şirinevler Mahallesinde bulunan yeni hizmet binasının giriş katındaki Toprak Tahlil Laboratuarı’nı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın katılımıyla, çiftçilerin hizmetine açtı.

    Altınordu ilçesi şirinevler mahallesinde bulunan Altınordu Ziraat Odası’nın yeni hizmet binasının giriş katında bulunan 200 Bin liraya kurulan “Toprak Tahlil Laboratuarı” resmi açılışı yapıldı. Açılış programına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ulubey Belediye Başkanı İsa Türkcan, Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen, OTSO Başkanı Servet Şahin, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, FKB Ordu Kooperatifi Başkanı Cemil Kurucu,  Ordu Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, İlçe Ziraat Odaları Başkanları, Muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

    “DAHA VERİMLİ TOPRAK İÇİN TOPRAK TAHLİLİ ŞART”

    Açılış konuşması yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, daha verimli topraklara kavuşmak ve daha çok ürün elde etmek için toprak tahlilinin şart olduğunu belirterek şu konuşmayı yaptı; “Bizim yegane amacımız çiftçilerimize hizmet etmektir. Çiftçimizin refah seviyesini yükseltmek daha bol ve kaliteli ürün almasını sağlamak. Toprak tahlil laboratuarımız çiftçilerimizin toprağını tahlil ettirmesi için kurulmuş, doğru gübre kullanımını kolaylaştırmak amacıyla kurulmuştur. Amaç doğru bahçeye doğru gübre kullanımını sağlamak ve bol ürün almaktır. Bu laboratuarın kurulmasında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’ın bize çok büyük desteği olmuştur. Bir protokol karşılığı İl Özel İdareden kalma toprak tahlil laboratuarının bir bölümünü aldık. Diğer kısımlarını eksikleri tamamlayarak bir laboratuar oluşturduk. Bundan sonra çiftçilerimizin daha kaliteli ürün elde etmesi için üreticilerimizin topraklarını tahlil ediyoruz. Bir hastaneye gidince nasıl doktor önce tahlil yaptırıp, sonra reçete yazıyorsa. Bizde burada önce tahlil yapılmasını sonra reçete yazılmasını sağlayacağız. Bu şekilde hangi bahçeye hangi ilacın gübrenin atılması gerektiği belli olacak. Bu sayede çiftçilerimiz de daha verimli topraklara kavuşmuş olacak” dedi.

    BAŞKAN UĞUR CÖRÜT’E ÇİFTÇİLER ADINA TEŞEKKÜR

    Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, Ordu çiftçileri adına Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt’e teşekkür ederek bir konuşma yaptı.  Ordu çiftçisinin teknolojik imkanlardan da faydalanarak hizmetler almaya başladığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz şu konuşmayı yaptı; “Bu güzel mekanın Ordumuza üreticilerimize çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah çiftçilerimizin daha verimli ve daha sağlıklı verim elde edilmesi için böyle bir tesis kurulmuş oldu. Ben Ordu’daki çiftçiler adına Başkan Uğur Cörüt’e teşekkür ediyorum. Gerçekten çok görkemli ve modern bir binaya kavuşulmuş. Ordu 114 Bin kayıtlı çiftçisi ile Türkiye’nin en çok çiftçisi olan iller arasında. Ordu’da bu yıl 114 bin kayıtlı çiftçimizin tamamı gelir elde edememiş olacak.  Ama Ordu’ya giren parada bir azalma olmayacak gibi görünüyor. Geçen yıl 5-6 lira aralığında olan fındık fiyatı bu yıl şu an itibarıyla 14-15 lira bu fiyatın daha da yükselmesi bekleniyor. Ürünün az olduğu zamanda bu fiyatın yükselmesi aslında normaldir. Bu ticari bir sirkülasyondur. Rekolte normale döndüğünde fiyatta da bir normalleşme olacaktır. Bu gidişat normal ve makul bir gidişat değildir. Ben bu laboratuarın çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ordu çiftçisi teknolojik anlamda hizmet almaktadır. Bilinçli bir odamız olsun, böyle bir hizmet binası olsun arzumuz hep olmuştur. Ve bu da şu anda oluşmuş durumda ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

    KAMULAŞTIRMA PARASINI YATIRDIK

    Ordu Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarına da değinen Başkan Enver Yılmaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ordu’nun büyükşehir olmasıyla birlikte hem algımız hemde hizmet alanlarımız değişti. Geçtiğimiz hafta 2 Milyon 167 Bin TL’lik sanat okulunun arsası için kamulaştırma protokolü imzaladık. 2 Milyon 167 Bin TL’lik parayı bugün itibarıyla Milli Eğitimin hesabına yatırdık. Ordu’da bir sorun haline gelmiş TOBB’un Ordu’ya gönderdiği 10 Milyon TL’lik projenin sorunun çözmüş olduk. Hem okulun yapımı planlanan alan rahatlamış oldu, hemde TOBB vasıtasıyla yeni bir sanat lisesini Ordu’ya kazandırmış olacağız. Ziraat Odası ile koordineli bir şekilde laboratuar açıyoruz. Hükümetimiz ile birlikte yapılması gereken bütün yatırımları yapıyoruz”

 

    HAVAALANI AÇILINCA HAZIRLIKSIZ YAKALANACAĞIZ

    “Devletimizin ve hükümetimizin yaptığı yatırımlar, yerel ölçekte çok çok önünde. Havalimanımızın açılmasıyla birlikte Ordu bazı şeylere hazırlıksız yakalanacak. 15 Mart 2015’de Ordu Giresun Havaalanının açılışı yapılacak. Ödenek sıkıntısı yok. Şunu söylüyorum, havalimanının açılmasıyla birlikte Ordu’nun çok şeye hazırlıklı olması lazım. Mayıs 2014’den  şu zamana kadar Ordu’daki bütün oteller dolu. Bizim bir tane 5 yıldızlı otelimiz var oda Fatsa ilçemizde. Yatırımcıların özellikle havalimanının açılması nüfus sirkülasyonun çoğalmasıyla birlikte şehirde meslek gurupları biraz hazırlık yapması lazım.”

 

    732 BİN NÜFUS VAR, 2 MİLYON KİŞİYE HİZMET VERİYORUZ

    “Her şey kamudan belediyeden biz bekleyemeyiz. Şu anda Ordu’nun 732 Bin nüfusu var. Fakat biz bu yıl Ordu’da ortalama 2 Milyon kişiye hizmet ettik. Devlet bize 732 Bin kişi üzerinden para gönderdi, biz 6 ay yaklaşık 2 Milyon kişiye hizmet verdik. 6 ay boyunca nüfusu başka bir yere kayıtlı olan vatandaşımıza hizmet ettik. Biz kendimizi 732 Bin kişiye hizmet edeceğiz diye planlamışız, şu anda 2 Milyon kişiye hizmet veriyoruz. Arada bir kopukluk oluyor. Dolayısıyla ilimizde kendine ait bir takım sorunları inşallah ikinci adres olarak Ordu yazılmalı, 6 aydan fazla il içinde olan hemşehrilerimiz kesinlikle kayıtlarını Ordu’da yapmaları lazım.”

 

    ORDU KABUĞUNU KIRIYOR

    “Ordu kabuğunu kırıyor. Ordu çehresini değiştirdi, kamu yatırımları, hükümet yatırımları, yerel yatırımlarla birlikte göreceksiniz, seçim sürecinde verdiğimiz sözleri kademe kademe yerine getiren bir iradeyiz. Yol ihalesi yaptık sessiz sedasız, yaptığımız yol ihalesinin bedeli tam 309 Milyon lira yaptığımız yol ihalesinin maliyeti, havalimanına şu ana kadar 270 Milyon lira para ödemişiz. 752 Kilometre asfalt ihalesi yaptık, 250 Kilometre asfaltı biz yapıyoruz. Yani şu anda Bin kilometre yol ihalesi yapmış olacağız. Yani 3 yıl içerisinde sıcak asfalt bitmiş olacak. Ne demiştik, önce su sonra asfalt yapacağız. 4 aylık süreçte 9 ilçemizin su meselesini çözdük. Geçen yıl bulunduğumuz ilçe dahil iki ilçemizde çok büyük su sorunu yaşanmıştı. Bu yıl son yılların en büyük kuraklığını yaşamamıza rağmen su sıkıntısı yaşamadık. Bireysel su sıkıntısı var. Tabiî ki, bunlar bitmez, su da yüzde yüz mutluluk yok. Dünya’nın hiçbir yerinde yok. Biz Ordu’da yüzde 95 nüfusa hitap eden alanda bu yıl su sorunu yaşatmadık. Gelecek yıllarda yaşatmayacağız. Melet Irmağı Su Projemizi geliştiriyoruz, gelecek yıl itibarıyla Gülyalı ve Perşembe dahil su ihtiyacını karşılamış olacağız. Şu anda 209 Bin su abonemiz var hedefimiz gelecek yıla bu rakamı 300 Bin’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

    YENİ BİR SİSTEM KURUYORUZ

    “Bir makinenin dişlileri gibi yürüyen bir sistem kuracağız, bu sistem ile kurumsal yapımız hem Ordu’ya hem Türkiye’ye mesaj vermiş olacak. Sistem değiştiriyoruz. Polis ihtiyacı olunca 155 aranıyor. Emniyet Müdürü aranmıyor, Acil durumda 112 aranıyor. Sağlık müdürü aranmıyor. Ama adamın suyu kesiliyor belediye başkanını arıyor. Böyle bir şey olurmu. Şimdi 185 hattını kurduk. 444052 hattını kurduk. Daha önceden yokmuş. Vatandaşın da kabahatı yok. Daha önce arıyormuş çıkıyormuş biri not alıyormuş tamam başka bir şey yok. Biz şimdi otomatik sistemle beraber, diğer yazılım programlarında olduğu gibi, sistem kuracağız.”

 

    BU MEMLEKETTE SEÇİMDEN BİR GÜN SONRA 600 KİŞİYİ İŞE ALDILAR

    “Mesele sistem meselesi, biz cesur adımlar attık. Seçimden bir gün sonra 600 kişiyi işe aldılar bu memlekette. Hiç birini işe başlatmadık. Bin 815 personeli, Bin 400’e düşürdük. Sokaktan bir kişinin sesi çıkmadı haklıydık. 4 Bin 600 lira maaş alan bir işçi vardı bu memlekette. Allah aşkına bir Kaymakam 4 Bin lira maaş almaz ken, sendikaların hükümranlığı egemenliği ile yapılmış sözleşmelerle 4 Bin 600 lira maaş alan ve mezuniyeti ilkokul derecesinde olan bir arkadaşımızı biz belediyede rahat hizmet götürelim diye çalıştıramazdık. Ne yaptık, 400 kişiyi havuza gönderdik. Küçüldük daha da fazla küçüleceğiz. Koşar adımlarla gitmemiz lazım, koşa bilmemiz içinde üzerimizdeki kiloları atmamız lazım. Şu anda kuruluş sürecini en iyi yapan, tamamlayan Ordu Belediyesidir iddialı bir şekilde söylüyorum. Biz Türkiye’de en iyi kuruluş sürecini tamamlayan belediyeyiz. Küçülmeyi en iyi yapan belediyeyiz. Biz büyükşehir belediye başkanı olduğumuzda personel giderimiz bütçemizin yüzde 44’üydü. Şimdi benim personel giderim, yüzde 20 bununda altına düşüreceğiz inşallah. Gerisi yatırıma gidiyor. Suya, yola, kanalizasyona gidecek. Şu güzelim Altınordu’da kanalizasyon yok. Yapmamışlar. Biz geçmişte şu yapılmamış, bu yapılmamış demiyoruz ama durumuda tespit etmemiz lazım. Bir yağmur yağdığında kuyular bütün borular kapanıyor. İnşallah hep birlikte bunları çözeceğiz. Ne yaptığını bilen Büyükşehir Belediyesi ve 19 ilçe belediyesi var” diye konuştu.  

 

    Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Daha sonra  Toprak Analiz Laboratuarı’nın kurdelesi kesilerek hizmete açıldı. Toprak Tahlil Laboratuarı ve yeni hizmet binasını gezen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve açılışa katılan misafirler yeni hizmet binasına hayran kaldı. 

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Kuvvetli Sağanak
Güncelleme: 20.05.2022
Bugün
13° - 15°
Cumartesi
12° - 18°
Pazar
- 19°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 20.05.2022
İmsak
03:12
Sabah
05:00
Öğle
12:30
İkindi
16:26
Akşam
19:50
Yatsı
21:30
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
81
68
2
12
23
37
2
Fenerbahçe
70
68
7
10
20
37
3
Konyaspor
67
65
10
7
20
37
4
Başakşehir FK
62
53
11
8
18
37
5
Alanyaspor
61
66
12
7
18
37
6
Beşiktaş
58
55
9
13
15
37
7
Antalyaspor
58
53
11
10
16
37
8
Fatih Karagümrük
57
47
12
9
16
37
9
Adana Demirspor
52
53
13
10
14
37
10
Galatasaray
51
50
14
9
14
37
11
Sivasspor
51
50
12
12
13
37
12
Kasımpaşa
50
63
15
8
14
37
13
Hatayspor
50
52
15
8
14
37
14
Kayserispor
47
53
14
11
12
37
15
Giresunspor
45
40
16
9
12
37
16
Gaziantep FK
43
46
16
10
11
37
17
Çaykur Rizespor
36
44
21
6
10
37
18
Altay
34
37
21
7
9
37
19
Göztepe
28
40
23
7
7
37
20
Yeni Malatyaspor
20
27
27
5
5
37
Haber Yazılımı