301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 16:41
 
HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ TOPLANDI
Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu’da faaliyet gösteren hazır giyim sektörüne yönelik “Hazır Giyim Sektörü Toplantısı” yapıldı.
Gündem Haberi


Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu’da faaliyet gösteren hazır giyim sektörüne yönelik “Hazır Giyim Sektörü Toplantısı” yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda ikincisi düzenlenen toplantıya Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta, Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ordu İl Defterdarı Kemalettin Işık, Ordu Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, Ordu OSB Müdürü Olgun Topkaya, Ordu’da faaliyet gösteren hazır giyim sektör temsilcileri ve diğer temsilciler katıldı

Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmada, Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantılarının ikincisini gerçekleştirildiğini hatırlatarak, toplantının yapılış amacının tekstil ve hazır giyim sektöründe karşılaşılan sorunlar ile sektörün Türkiye’deki yeri ve Ordu’daki payının yanı sıra, sektöre ilişkin kamu olarak neler yapılabileceğine ilişkin görüş ve önerilerin belirleneceğini söyledi.

Ordu’da hazır giyim ve tekstil sektöründe firma sayısının 139 olduğuna dikkat çeken Vali Seddar Yavuz, Ordu’da hazır giyim-tekstil firma sayısının imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada olduğunu belirterek, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer aldığını belirtti.

Vali Yavuz, Ordu’da dış ticaret verilerine bakıldığında 2018 yılında 227 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizere şunları söyledi: “Bunun %67’sini fındık ve fındık mamulleri oluşturmaktadır. Sektörün ihracata sadece 0,4 milyon dolarlık bir katkısı olduğu anlaşılıyor. Ancak ihracatın çoğunlukla şehrimizden yapılmadığına dikkate alırsak bu rakamın daha yukarılarda olduğunu da altını çizmemiz gerekiyor. Ha keza fındık ihracatı da böyle.”

Konuşmasının devamında tekstil sektörünün sanayileşme serüveninin ilk başlangıcı tekstil olduğunu belirten Vali Yavuz, Türkiye’nin tekstil sektöründe önemli mesafe aldığını söyledi.

Vali Yavuz, “Nitekim 2018 sonu itibariyle, yaklaşık 169 milyar dolar ihracat rakamına da ulaşmış bulunuyoruz. Özellikle 2018’in tüm ekonomik sıkıntılara rağmen önemli bir ihracat başarısıyla noktalandığını da hatırlatmak istiyorum. Çünkü yıllar itibariyle ihracat rakamları incelendiğinde bazı yıllarda özellikle ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Ama bu yıl tüm tartışmalara rağmen, tüm sıkıntılara rağmen özellikle döviz kurundaki dalgalanmaya, faizlerdeki artışa rağmen ihracat rakamlarının olumlu çıkması özellikle de Türkiye’nin kronik sorunu olan daha doğrusu bütün gelişmekte olan ekonomilerin en büyük sorunu olan cari açığında bu anlamda biraz daha baskılandığını söylememiz sanıyorum yanlış olmaz” diye konuştu.

Toplantıda DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer toplantıya ilişkin sunum yaparak, sektör kapsamında Ordu’ya ilişkin istatistiki bilgilere yer verdi.

Toplantıda ayrıca sektör temsilcileri tarafından görüş ve önerileri dile getirildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAZIR, GİYİM, SEKTÖRÜ, TOPLANDI,
Yorumlar
Ordu
Çok Bulutlu
Güncelleme: 17.09.2019
Bugün
12° - 25°
Çarşamba
14° - 27°
Perşembe
16° - 30°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 17.09.2019
İmsak
04:57
Sabah
06:23
Öğle
12:51
İkindi
16:19
Akşam
19:06
Yatsı
20:25
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Haber Yazılımı