301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 16:41
 
HASTA 1 GÜNDE AYAĞA KALKTI
Ordu’da yaşayan İsa Mağden check-up yaptırmak için Medical Park Ordu Hastanesi’ne başvurdu.
Sağlık Haberi


Ordu’da yaşayan İsa Mağden check-up yaptırmak için Medical Park Ordu Hastanesi’ne başvurdu. Rutin sağlık kontrolünde midesinde kanser öncesi görülen yüksek evreli displazi olduğu saptandı. 68 yaşındaki hasta laporoskopik yöntemle yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu.
Ordu’daki vaka, erken teşhisin önemini bir kez daha gösterdi. 68 yaşındaki İsa Mağden Medical Park Ordu Hastanesi’nde check-up yaptırdı. Mağden’in rutin sağlık kontrolünde midesinde kanser öncesi görülen yüksek evreli displazi olduğu saptandı. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nihat Polat yaptıkları muayene sonrası hastaya kanser gelişme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. İsa Mağden’e kansız ameliyat veya kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik yöntem ile operasyon yapıldı. Bu yöntemle hastanın hem hastanede kalış süresi kısaldı, hem de normal yaşantısına daha kısa sürede döndü.
‘YÜZDE 80 KANSER RİSKİ VARDI’
Hastanın durumu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Fuat Ekiz, mide kanserinden korunmak için de şu uyarılarda bulundu: “Hastamızda endoskopik yöntemle yapılan biyopsi sonucunda yüksek grade displazi denilen kanser öncesi durum tespit edildi. Hastaya boyalı madde enjekte edilerek endoskopi yöntemi ile tekrar endoskopi yapıldı. Bunun neticesinde tanı netleştirildi. 5 yılda yüzde 80 ileri kanser olma ihtimali olduğu için hastaya cerrahi önerildi. Cerrahi ile de laparoskopik yöntem uygulandı. Hasta sağlığına kısa sürede kavuştu.
Mide kanserinin kalıtım ve gıda alışkanlıkları ile doğrudan ilişkisi vardır. Sigara, aşırı miktar tuz, C vitamini ve selenyumda fakirlik, tütsülenmiş gıda gibi alışkanlıklar doğrudan ilişkilidir. Taze sebze ve meyveler, C vitamini, mide kanserine karşı koruyucudur. Mide şikayetleri olanlar da, kanser ve daha birçok hastalıkların tanı ve tedavisinde erken teşhis edilmesi ve tedavi sürecini kolaylaştırması için endoskopi yaptırması ve uzmanına başvurmasında fayda vardır.”
HASTA 1 GÜNDE AYAĞA KALKTI
Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Nihat Polat ise yapılan operasyon hakkında bilgi verdi: “Gastroenterolojide yapılan incelemeler sonrası hasta tarafıma yönlendirildi. Yaptığımız ameliyat tetkikleri, tomografi ve ultrason sonucunda başka uzuvlarına herhangi bir sorun görmeyince ameliyata aldık. 4 delikle kapalı yöntemle girişimde bulunarak midenin tümörlü dokusunu çıkardık. Midenin geri kalan kısmını bağırsakla ağızlaştırıp yeni yollar yaptık. Ameliyatımız yaklaşık 3 saat sürdü. Hasta 1 günde ayağa kalktı, 3 gün sonra yemeye başladı, 5. günde de taburcu ettik.” 
Hasta İsa Mağden, “Rutin kontrollerim sırasında böyle ciddi bir hastalığımın olduğunun ortaya çıkacağını tahmin etmiyordum. Her zaman her hastalıkta erken teşhis hayat kurtarır diye boşa dememişler. Kontrollerimizi yaptırmamız bizlere çok söylenir ama genellikle dikkate almaz ve yaptırmayız. Biraz da çocuklarımın ısrarıyla yaptırdığım kontrollerimde yakın zamanda çok daha büyük sorunlarla karşılaşmama sebep olacak çok önemli bir hastalığı erken tanı sayesinde atlatmış oldum. İyi ki gelmişim ve kontrollerimi yaptırmışım. Beni böyle bir hastalıktan kurtardıkları için doktorlarım Doç. Dr. Fuat Ekiz ve Op. Dr. Nihat Polat ile Medical Park Ordu ailesine çok teşekkür ederim” dedi. 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HASTA, 1, GÜNDE, AYAĞA, KALKTI,
Yorumlar
Ordu
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.09.2019
Bugün
15° - 27°
Pazartesi
11° - 26°
Salı
11° - 25°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 14.09.2019
İmsak
04:53
Sabah
06:20
Öğle
12:52
İkindi
16:22
Akşam
19:11
Yatsı
20:31
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı