Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Ordu 12°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve BESYO'nun Özel Yetenek Sınavları Sona Erdi

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Özel Yetenek Sınavları sona erdi.

Eğitim Haberi - 01 Eylül 2014 Pazartesi - 16:20
Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Özel Yetenek Sınavları sona erdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve BESYO özel yetenek sınavlarını başarıyla bitirerek üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazanan toplamda 217 öğrenci, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde Ordu Üniversitesinde okuyacak olmanın heyecanını yaşıyor. 

Fakülteler ve Yüksekokuldaki özel yetenek sınavına giren öğrencilerle sohbet ederek onların heyecanlarına ortak olan Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, gerçekleşen sınavlarda öğrencilerin performanslarını izleyerek Ordu Üniversitesi ayrıcalığını yaşayacak öğrencileri şimdiden tebrik ettiğini, kazanamayanların ise üzülmemeleri ve başarılı olabilmek için kendilerine yeni hedefler koyarak yola devam etmeleri gerektiğini dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'a özel yetenek sınavlarındaki ziyaretlerinde ODÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nuri YILMAZ, Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN, Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN eşlik ettiler.

ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yeni Yeteneklerini Buldu

ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Türk Müziği Bölümü ile Sahne Sanatları bölümünün özel yetenek sınavları sona erdi.

ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü ve Türk Müziği Bölümünün 13-16 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleşen ve 314 başvurunun gerçekleştiği özel yetenek sınavında adaylar, Prof. Sabri YENER’in başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Okan SAĞLAMBİLEN, Yrd. Doç. Dr. Köksal APAYDINLI, Yrd. Doç. Deniz AYDAR ve Öğr. Gör. Ercan DURMAZ’dan oluşan 5 kişilik jüri karşısında yoğun bir çaba sarf ettiler.  

Katılımın yoğun olması nedeniyle gece geç saatlere kadar yoğun bir mesai harcayan jüri üyeleri tarafından sürdürülen sınavlar iki aşamalı olarak gerçekleşti. Birinci aşama sınavı, müziksel işitme ve algılamaya yönelik olup iki ses ve üç ses işitme, ezgi ve ritim algılama kategorilerinde yapılırken birinci aşamaya giren bütün adaylar ikinci aşamaya da girdiler. İkinci aşama sınavında ise; adaylar söyleme ve çalma yeteneklerine ilişkin sınava tabi tutuldular. Jüri üyelerinin son derece hassas ve kurallara uygun olarak gerçekleştirdiği değerlendirmeler neticesinde Müzik Bölümü için 102, Türk Müziği Bölümü için ise 13 aday belirlenen baraj puanı aşarak genel değerlendirmeye hak kazandı.

İki yıldır eğitim ve öğretimin aktif olduğu Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’nın yeni dönemdeki öğrencileri, yapılan Özel Yetenek Sınavı ile belli oldu. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 62 başvuru içinden 9 öğrenci, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Tiyatro Anasanat Dalı’nda okumaya hak kazandı.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı için 19 Ağustos'ta başlayıp 3 gün süren sözlü-uygulamalı iki aşamalı gerçekleşen özel yetenek sınavının ilk aşamasında adaylar, kulak-ses-ritim, doğaçlama, hareket-dans, diksiyon ve sahne olmak üzere 5 bölümden oluşan zorlu aşamayı geçmeye çalıştılar. Birinci Aşama (Eleme) Sınavında yetmiş puan ve üzeri alan 17 aday, İkinci Aşama Sınavına girmeye hak kazandı. İkinci Aşamada ise adaylar hazırlamış oldukları diğer sahne parçalarını ve şiirlerini sunmanın yanı sıra, bir de Genel Bilgi Sınavına tabii tutuldular. 20 Ağustos 2014’te saat 09.00’da başlayan İkinci Aşama Sınavı sonucunda yetmiş puan ve üzeri not alan dokuz adayın puanlarına, Yükseköğretime Giriş Sınav Puanı (YGSP) de eklenerek başarılı olan adayların sıralaması belirlendi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı Özel Yetenek Sınav jürisi; ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Köksal APAYDINLI, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Selçuk GÖLDERE, Tiyatro Anasanat Dalı Başkanı Öğr. Gör. V. Yasin AKYÜZ, Öğr. Gör. Hakan ALKAN ve Öğr. Gör. Züleyha ÇUBUK’tan oluşurken; Sınav Organizasyon Komitesi ise Arş. Gör. H. İrfan BUZCU ve Arş. Gör. Gonca GÖRSEV’den oluştu.

Müzik Bölümü Müzik Anasanat Dalı ve Türk Müziği Bölümü Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı sınavları Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü’nde; Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı sınavları ise Sahne Sanatları Bölümünün Tiyatro Deneme Sahnesinde yapılırken itiraz durumlarında şaibeli bir ortam oluşmaması ve sınavın şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi adına her türlü tedbir alınarak öğrenciler sınav süresi boyunca kamerayla kaydedildiler.

Müzik Bölümü Müzik Anasanat Dalı I. Öğretimden 30, Müzik Bölümü Müzik Anasanat Dalı II. Öğretimden 30, Türk Müziği Bölümünden gerekli şartları sağlayan 13, Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalından ise 9 öğrenci olmak üzere özel yetenek sınavlarında toplamda 82 kişi üniversitemizde eğitim almaya hak kazandılar.

Karadenizin İlk Heykel Bölümü, Ordu'daki İlk Öğrencileriyle Buluşuyor

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde bu sene ilk defa öğrenci alımı gerçekleştirecek olan Heykel Bölümü özel yetenek sınavını gerçekleştirdi. İki aşamadan oluşan özel yetenek sınavının ilk aşamasında öğrencilerden canlı bir modeli 70 dakikalık bir süre zarfı içerisinde çizmeleri istenirken öğleden sonra gerçekleşen ikinci aşamada ise aday öğrencilerin hayal güçlerini ölçme adına anlatılan bir mekanı resmetmeleri istendi.

2014 YGS puan türlerinin herhangi birinden 140 veya daha yüksek puan almış olan ve 15 kişilik kontenjanın ayrıldığı Heykel bölümüne toplamda 22 kişilik bir başvuru gerçekleşti.

27 Ağustos’ta gerçekleşen özel yetenek sınavında yer alan jüri üyeleri Prof. Dr. Ata Yakup KAPTAN, Yrd. Doç. Dr. Nihat Sezer SABAHAT ve Yrd. Doç. Canan ZÖNGÜR; aday öğrencilerin sınav kağıtlarını değerlendirirken, sınava giren öğrenci velilerinin kendi aralarından seçtiği 3 öğrenci velisini de gözlemci olarak Değerlendirme Salonu’na kabul ederek sınav değerlendirmesini veliler huzurunda ve basına açık olarak gerçekleştirdiler. Gayet adil bir ortamda sınavın gerçekleştiğini belirten ve değerlendirme aşamasına gönüllü olarak katıldıklarını belirten veliler, hakkaniyet ölçüsünde gerçekleşen sınav için jüri üyelerine teşekkür ettiler. 

Rekor Başvurunun Yapıldığı ODÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Özel Yetenek Sınavı Sona Erdi

Eğitim hayatlarına Ordu Üniversitesinde devam etmek isteyen ve hedeflerini yüksek tutan öğrenci adayı sporcular, zorlu ve bir o kadar da heyecanlı bir süreci geride bıraktılar.

2013-2014 eğitim-öğretim döneminde yapılan Spor Yöneticiliği I. ve II. öğretim özel yetenek sınavlarına 127 bayan, 593 erkek olmak üzere toplamda 720 kişi başvururken; 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde Spor Yöneticiliği I. ve II. öğretim ve Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği bölümlerinin 40'ardan oluşan toplamda 120 kişilik kontenjanına girebilmek için 1224'ü erkek ve 339'u bayan olmak üzere 1563 kişi ön kayıt yaptırdı.

İtiraz durumlarında şaibeli bir ortam oluşmaması adına her türlü tedbirin alındığı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşen BESYO Özel Yetenek Sınavında öğrenciler sınav süresi boyunca kamerayla kaydedildi. Düz takla, denge, engel geçişi, slalom, top değiştirme ve sıçrama olmak üzere 6 istasyondan oluşan koordinasyon parkurunu en kısa sürede bitirmeye çalışan erkek ve bayan adaylar Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Spor Yöneticiliği Bölümü 1. ve 2. Öğretim programlarına girebilmek için yoğun çaba gösterdiler.

BESYO Özel Yetenek Sınav Üst Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN üstlenirken Sınav Üst Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ceyhan TARAKÇIOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Hasan SÖZEN'den; Sınav Kurulu Asil Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ercüment ERDOĞAN, Yrd. Doç. Dr. Gözde ERSÖZ, Yrd. Doç. Dr. Özgür DİNÇER, Okt. Teber ÖZCEYHAN ve Okt. E. Hakan ÖNCÜ'den; Yedek Üyeler ise Yrd. Doç. Dr. Ayhan DEVER, Okt. Burkay CEVAHİRCİOĞLU ve Öğr. Gör. Erdal ARI'dan oluştu.

Adayın ilk istasyona girişi ile süreyi başlattığı, 6. istasyondan çıkışı ile süreyi durdurduğu bilgisayara entegre edilmiş son teknoloji ürünü fotoselli ölçüm cihazının yardımıyla adaylar, Türkiye genelinde örnek teşkil eden bir model niteliğindeki fotoselli sistem sayesinde parkuru kaç saniyede tamamladıklarını fotosel ekranında görebildiler.

Tamamen teknolojik imkanlardan yararlanılarak son derece şeffaf bir biçimde gerçekleştirilen BESYO özel yetenek sınavlarında 2 gün boyunca görev alan personele ciddi ve özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Ordu Üniversitesinde eğitim alacak öğrencilere başarılar diledi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Özel Yetenek sınavlarında başarılı olan adaylar kesin kayıtlarını 1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler.

 

 
Anahtar Kelimeler:Ordu, Üniversitesi, Müzik, Sahne, Sanatları, Fakültesi, Güzel, Sanatlar, Fakülte,
Kaynak / Editör: ORDUMANŞET - Okunma Sayısı: 3359
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
BAŞKAN VEKİLİ ÇORUH SİZ BU İLİN GELECEĞİSİNİZ
ODÜ GENİŞLİYOR
ANAOKULU AÇILDI

ANAOKULU AÇILDI
ODÜ BİLİMSEL ÇALIŞMALARINA İVME KAZANDIRIYOR
VALİ YAVUZ'DAN OKUL ZİYARETİ
PANEL DÜZENLENDİ
PROTOKOL İMZALANDI
Diğer Başlıklar

ORTAK AKIL TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
GÖNÜLLERE GİRMELİYİZ
ÇAMLAN'A 100 YILLIK SU DEPOSU
SU VERMEK İÇİN METRELERCE KARIN ALTINDA ÇALIŞTILAR
GEÇİŞ SÜRECİ 9 MART’TA TAMAMLANIYOR
TACRÜBELERİNİ PAYLAŞTI
İŞ ADAMLARI DUBAİ'DE
SİT ALANININ İMAR PLANI YENİLENİYOR
AKKUŞ'DA GLİBİYET SEVİNCİ
ŞAMPİYON SATRANÇCIDAN ZİYARET
Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Hava Durumu ( Ordu )
Bugün
6°°C - 12°°C
Cuma
7°°C - 11°°C
Cumartesi
7°°C - 10°°C
Pazar
6°°C - 10°°C
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Namaz Vakitleri ( Ordu )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:4007:0712:4915:4718:1919:38

22 Şubat 2018 Perşembe
Yazarlar
Barış Özgür ÇELEBİ
SEVGİ HERŞEYİN ANAHTARI
14 Şubat Sevgililer Günü tüm dü...
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Fatma Karataş
İŞYERİ KURALLARI VE YAPTIRIMLARI
Takdir edileceği gibi her işyerinin kendine ö...
Dilara ÇUHADAR
ESKİ Mİ , YENİ Mİ ?
              &...
Gazeteci Muhabir Nevzat Gültekin
ÖĞRETMEN Mİ, EĞİTMEN Mİ?
Öğretmen mi, Eğitmen mi? Yıllardan beri bu...
M. Cihat Döleş
Bir gerçek; Ordu büyüyor!
Ordumanşet'te ilk yazımla Ordu'ya merhaba.   ...
Uz. Dr. Murat Aksoy
MESANEKANSERİ
Mesane kanserleri(İdrar Kesesi Tümörle...
Caner Bul
Ordu'da Ramazan Günleri
Bu ramazan inanılmaz her zaman ki gibi. Herkesin d...
Dr. Koray Bozarslan
Büyük Abdestte Kan
Büyük abdeste kan Bu durumun arkasında ...
Savaş Çelebi
Gerçek Adı Hristiyan Birliği
Avrupa Birliği, Hırvatistan’ın da katılımıyl...
Dilek Demirhan Gündüz
Hayatımızdaki Zorunlu Trafik Sigortası
Değerli Okuyucularımız; Araçlarımızı sizle...
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(147 Online) 0,75ms